تبلیغات
پرسمان نماز - مطالب آبان 1391
امام حسین (ع) و نماز
نوشته شده توسط علی عمارلو در ساعت 05:10 ب.ظ


یکی از چهره هایی که به حق و بی تردید در برپایی نماز سهم وافری دارد و مجد و عزّت و کرامت اسلام و مسلمین وام دار اوست، سرور شهیدان، حسین بن علی ـ علیه السّلام ـ است. شخصیّتی که برای برپایی نماز«خصوصاً» و دین خداوند«عموماً» به وادی عطرآگین شهادت گام نهاد، و از ایستادگی او، نماز قامت برافراشت. لذا در زیارتش چنین می گوییم:«و اشهد انّک قد اقمت الصّلاة»، یعنی: شهادت می دهم که تو نماز را برپا کردی. تاریخ نویسان چنین نوشته اند که: ظهر روز عاشورا ابو ثمامه صیداوی به امام حسین ـ علیه السّلام ـ عرض کرد: جانم فدای شما … این مردم به شما نزدیک شده اند، و لحظاتی بعد به شهادت می رسید، به خدا سوگند تا من زنده ام از شما حمایت می کنم، اکنون وقت نماز است، دوست دارم هنگام ملاقات خداوند، نماز ظهر را خوانده باشیم. حضرت سر به آسمان بلند کردند و فرمودند:«ذکرت الصّلاة جعلک الله من المصلّین نعم اوّل وقتها»، خداوند تو را از نمازگزاران قرار دهد، ما را به یاد نماز انداختی، آری اکنون اوّل وقت نماز است، سپس به یاران خود فرمود: از اینان بخواهید چند لحظه دست از جنگ بردارند، تا ما نماز بگذاریم. حصین بن نمیر بی شرمانه گفت: نماز شما پذیرفته نیست، حبیب بن مظاهر بر او تاخت و از اسب به زمین افکندش، و شمشیر کشید تا او را به قتل برساند، یاران حصین به فریادش رسیدند و از مهلکه نجاتش دادند. امام ـ علیه السّلام ـ به نماز ظهر ایستاد، دو تن از یاران دلیر امام به نام های زهیر بن قین، و سعید بن عبدالله در مقابل نمازگزاران ایستادند، تا از آنان محافظت نمایند. حضرت نماز خوف خواند، عطر گل آسمانی نماز در نیمروز عاشورا، در دشت کربلا و تمامی فضا پیچیده بود، که از سوی سپاه شرک، تیرها به سوی نمازگزاران به پرواز در آمد. حتی در چنین لحظه شکوهمندی حرامیان حرمت و تقدس نماز را پاس نداشتند، از پرتاب تیر خودداری نکردند، هنگام نماز چندین تیر پرتاب شد و سعید بن عبدالله سینه خود را سپر کرد، و پس از اتمام نماز بر روی زمین افتاد و به شهادت رسید در بدن او سیزده تیر مشاهده کردند، علاوه بر زخمهایی که در اثر شمشیر و نیزه برداشته بود[۱].
دوست داشتن نماز:
مؤمن باید دارای تولّی باشد، یعنی اسرار عبادات را دوست داشته باشد. دوست نماز باشد، نه تنها نماز خوان باشد، سیّدالشّهدا ـ علیه السّلام ـ به ابوالفضل ـ علیه السّلام ـ فرمود: به این قوم بگو امشب که شب عاشورا است به من مهلت بدهند برای این که خدای سبحان می داند«انّی اُحِبُّ الصّلاة»، که من نماز برای رضای خدا را دوست دارم، نماز محبوب من است، نه اینکه من نماز خوانم. این اعمال صوری و ظاهری را که همه دارند، آداب نماز هم که میسور خیلی ها است، آن باطن و حقیقت نماز محبوب من است، من نماز را دوست دارم، و می خواهم از دوستم وداع کنم.

پی نوشت:

[۱] . بحارالانوار/ ج ۴۵/ ۲۱، منتهی الآمال/ ج ۱/ باب ۵/ مقصد سوم/ فصل سوّم/ ص ۲۶۲

منبع:  اندیشه قم


»
نمازگزار واقعی کیست؟
نوشته شده توسط علی عمارلو در ساعت 01:27 ب.ظ
ادریس بن عبد الله، گوید: از امام صادق علیه السلام تفسیر این آیه را پرسیدم كه :

« (روز قیامت از جهنمیان پرسیده می شود) چه چیز شما را به جهنم داخل نمود؟»  « پا سخ می دهند : چون ما از نمازگزاران (مُصَلِّینَ‏) نبودیم به جهنم افتادیم سوره مدثر  : 42 »......

حضرت فرمودند: اینكه می گویند ما از نمازگزاران (مُصَلِّینَ‏) نبودیم مقصودشان  این است كه از پیروان آن امامانى نبودیم كه خدا در باره آنها گفته : « و پیشگامان و سبقت گیرندگان از همه جلو ترند، آنها مقربانند سوره واقعه : 10- 11 » ؛ مگر تو نمی دانی كه مردم (عرب ها)در مسابقه اسب سواری ، آن  اسبى كه مسابقه را برده است سابق می نامند  و آن اسبی را كه بعد از سابق و به دنبال سابق است را مصلّى مى‏نامند. در اینجا هم از مصلّى همان معنى مقصود است كه می گویند : « ما از نمازگزاران (مُصَلِّینَ‏) نبودیم » یعنى ما از كسانی نبودیم كه دنباله رو امامان معصوم خود كه سبقت گیرندگانند ، باشند.

الكافی (ط - الإسلامیة)، ج‏1، ص: 419
منبع:وبلاگ فضایل اهلبیت


»
مرتبط با : داستان نماز حالات نماز
برچسب ها : نماز-
راهنمایی های امام جعفر صادق (علیه السلام) برای خروج از بحران در زندگی
نوشته شده توسط علی عمارلو در ساعت 01:06 ب.ظ
حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) فرموده است: در شگفتم برای کسی که از چهار چیز بیم دارد، چگونه به چهار کلمه پناه نمی برد!

۱- در شگفتم برای کسی که ترس بر او غلبه کرده، چگونه به ذکر «حسبنا الله و نعم الوکیل» (سوره مبارکه آل عمران آیه ۱۷۱) پناه نمی برد. در صورتی که خداوند به دنبال ذکر یاد شده فرموده است: پس (آن کسانی که به عزم جهاد خارج گشتند، و تخویف شیاطین در آنها اثر نکرد و به ذکر فوق تمسک جسند) همراه با نعمتی از جانب خداوند (عافیت) و چیزی زاید بر آن (سود در تجارت) بازگشتند، و هیچگونه بدی به آنان نرسید.


 


» ادامه مطلب
مرتبط با : احادیث نماز
برچسب ها : امام صادق-بحران-
تصاویر نماز+نیویورک
نوشته شده توسط علی عمارلو در ساعت 01:03 ب.ظ
»
مرتبط با : تصاویر نماز
برچسب ها : نماز-تصاویر-
تصاویر نماز
نوشته شده توسط علی عمارلو در ساعت 11:32 ق.ظ
مرتبط با : تصاویر نماز
برچسب ها : تصاویر نماز-
نماز از نگاه رسول خدا (ص)
نوشته شده توسط علی عمارلو در ساعت 11:14 ق.ظ

نماز از نگاه رسول خدا (ص)

با توجه به آثار معنوی و دل انگیز نماز، رسول خدا ( ص ) آن را عملی برگزیده از جانب خداوند، محبوب فرشتگان و چراغی روشنگر می داند و در توصیف آن به یكی از یارانش می فرماید:

«ای ابوذر، معبود یگانه كه او را نمی توان درخور مقامش ستایش كرد، روشنایی چشم و موجبات خشنودی مرا در نماز قرار داد و آن را نزد من محبوب گرداند، همچنان كه خوراك را برای گرسنه و آب را برای تشنه دوست داشتنی كرد با این تفاوت كه گرسنه چون خوراك لذیذ می خورد، سیر می شود و تشنه چون آب گوارایی بنوشد، سیراب می شود، اما من از نماز سیر و دلزده نمی شوم»

روزی پیامبر از یاران خود سوال کرد اگر بر در خانه شما نهری از آب صاف و پاکیزه باشد و در هر روز 5 بار خود را در آن شستشو دهید، آیا چیزی از آلودگی در بدن شما باقی می ماند؟ اصحاب در پاسخ گفتند، نه. پیامبر فرمود: نماز درست همانند آب جاری است. هر زمان که انسان نماز می خواند گناهان او از بین می رود.


»
احکام نماز:اذان و اقامه
نوشته شده توسط علی عمارلو در ساعت 11:12 ق.ظ

“اذان” شعار توحیدی مسلمانان است.
“اذان” شهادت بریگانگی خداوند و رسالت پیامبر خداوند است.
“اذان” بانگ بیدار باش برای عبادت پروردگار جهان است.
“اذان” اعلام فرا رسیدن وقت نماز است.
هنگام سپیده صبح، ظهر، و در نخستین لحظات شب، هنگام تاریک شدن هوا، در هر منطقه اسلامی با آهنگ روح نواز اذان، به همه اعلام می شود که: “وقت نماز فرا رسیده”.
اذان اینگونه گفته می شود:

 

۱- الله اکبر ۴ مرتبه
۲- اشهد ان لا اله الا الله ۲ مرتبه
۳- اشهد ان محمدا رسول الله ۲ مرتبه
۴- اشهد ان علیا ولی الله ۲ مرتبه
۵- حی علی الصلاه ۲ مرتبه
۶- حی علی الفلاح ۲ مرتبه
۷- حی علی خیر العمل ۲ مرتبه
۸- الله اکبر ۲ مرتبه
۹- لا اله الا الله ۲ مرتبه
مستحب است در آغاز نماز، ابتدا اذان گفته و سپس نماز را شروع کنیم.

 

اقامه

 

بعد از اذان، بهتر است اقامه را هم بخوانیم و سپس نماز را شروع کنیم، بدین ترتیب:
۱- الله اکبر ۲ مرتبه
۲- اشهد ان لا اله الا الله ۲ مرتبه
۳- اشهد ان محمدا رسول الله ۲ مرتبه
۴- اشهد ان علیا ولی الله ۲ مرتبه
۵- حی علی الصلاه ۲ مرتبه
۶- حی علی الفلاح ۲ مرتبه
۷- حی علی خیر العمل ۲ مرتبه
۸- قد قامت الصلاه ۲ مرتبه
۹- الله اکبر ۲ مرتبه
۱۰- لا اله الا الله ۱ مرتبه

 

قبل از وارد شدن به متن نماز، بار دیگر، مقدمات نماز را فهرست وار یادآور می شویم:
۱- نمازگزار باید برای نماز وضو بگیرد و اگر نمی تواند وضو بگیرد، تیمم کند.
۲- بدن ولباس خود را از آلودگیها پاک کند.
;۳- بدن خود را با لباس پاک ومباح بپوشاند.
۴- وقت نماز را رعایت کند، نماز را قبل از وقت شروع نکند و به بعد از وقت هم نگذارد.
۵- مکانی که بر آن نماز می خواند، مباح باشد.
۶- رو به قبله بایستد.
۷- بهتر است، اذان و اقامه هم بگوید.


»
نماز و آیت الله بهجت (ره)
نوشته شده توسط علی عمارلو در ساعت 11:09 ق.ظ

خوشا آنان که دائم در نمازند

نکاتی درباره «نماز» از کلمات قصار آیت الحق محمدتقی بهجت

کرامتی برای مسلمانان

در روایت آمده است:«اَلصَّلاةُ خَیْرُ مَوْضُوعٍ، فَمَنْ شآءَ اسْتَقَلَّ، وَ مَنْ شآءَ اسْتَكْثَرَ؛ نماز، بهترین چیزى است كه [در اسلام] وضع شده است، پس هر كس كه خواست كمتر و یا بیشتر [نماز] بخواند.» (1)

 شاید این كرامتى باشد براى خصوص مسلمان‏ها كه به آن‏ها اجازه داده شده است هر جا و هر وقت كه خواستند بدون هیچ رادع و مانع و حاجز و حاجب و بدون اجازه از هیچ دربان و نگهبان، به حضور خداوند كه پادشاه پادشاهان است بار داده شوند.

البته نمازهاى واجب از جهت وقت محدودیّت زمانى دارند كه باید در اوقات معیّن ادا شوند، ولى در مكان آن محدودیّت و تعیین خاصّى وجود ندارد.


» ادامه مطلب


( تعداد کل صفحات: 2 )

[ 1 ] [ 2 ]


===========
 
.
. ..
..
 

شارژ ایرانسل

فال حافظ